Svadby, bazény, grilovanie, cestovanie, krémy na opaľovanie, dovolenky, teplo, mokro, slaná voda… Leto je tu v celej svojej kráse a s vami z ničoho nič nechce spolupracovať inokedy spoľahlivé lepidlo na mihalnice. Že by s tým malo niečo dočinenia letné podnebie a radovánky?
Už to tak vyzerá. Leto so sebou totižto prináša hneď 3 veci, ktoré si musíte pri predlžovaní mihalníc postrážiť!
Začalo leto a vám sa zbláznilo lepidlo? Mihalnice nechcú držať, aj keby ste sa s klientkou na hlavu postavili a kedysi príjemná práca sa naraz stala nočnou morou s neistými výsledkami.
Vaše klientky chcú mihalnice pred dovolenkou, máte plný diár a sama už máte v hľadáčiku svoje zaslúžené voľno - tak prečo zrovna teraz?!
Bod číslo 1: Môže za to teplo!
Každé lepidlo na mihalnice potrebuje čo najoptimálnejšie podmienky na to, aby správne fungovalo. Ak vy sama cítite, že vám teploty v salóne vzrástli o niekoľko stupňov a je tam sotva k vydržaniu, verte, že vaše lepidlo to spoznalo zrovna tak. Každé lepidlo na mihalnice má totižto teplotný rámec, v ktorom funguje najlepšie. A niekedy stačí výkyv naozaj iba o pár stupňov, aby lepidlo prestalo spolupracovať.
Naše Lashes PRO Fusion S bolo navrhnuté tak, aby znášalo veľmi široké rozpätie teplôt. Odporúčaná teplota v miestnosti pre prácu s týmto lepidlom je 23 °C, čo je príjemná podmienka pre pobyt v salóne všeobecne. Prijateľný optimálny rozsah, kedy bude lepidlo stále fungovať tak, ako má, sa pohybuje medzi 18 a 28 stupňami Celsia.
Podľa toho, aké lepidlo používate, sa ale tieto hodnoty môžu aj znateľne meniť a lepidlo inej značky tak môže vypovedať službu napríklad už pri 25-26 stupňoch Celsia.
Pýtate sa: Prečo vlastne lepidlo nechce v teple lepiť?
Odpoveď: Lepidlo na mihalnice už samé o sebe veľmi rýchlo polymerizuje, teda tvrdne, a to zvyčajne pri 1-2 sekundách. Pri vysokých teplotách sa táto doba znateľne znižuje, respektíve zrýchľuje, pretože lepidlo šokovo polymerizuje, a tak kým stihnete preniesť namočenú mihalnicu k oku, je lepidlo už čiastočne stvrdnuté a na prírodnú mihalnicu sa neprichytí.
Čo s tým? Zaistite si v salóne optimálnu teplotu, či už častejším vetraním alebo klimatizáciou. Nezabudnite tiež na dôkladné skladovanie lepidla, neotvorené ho uschovávajte v chladničke. Pred prvým použitím nechajte lepidlo 24 hodín v izbovej teplote a po prepichnutí trysky ho už nedávajte naspäť do chladničky. Po použití starostlivo trysku vyčistite a lepidlo schovajte na tmavé, suché miesto, kde zostane v izbovej teplote.
Napísala som: Umelé mihalnice, ktoré držia - 5 zásad pre prácu s lepidlom.
Bod číslo 2: Môže za to aj vlhko!
Áno, veľmi dôležitá je teplota, ale snáď ešte dôležitejšia je pri práci s lepidlom vlhkosť okolitého vzduchu. Zatiaľ čo teplotu na koži pocítite ihneď, vlhkosť vzduchu môže byť oriešok a iba tak nepoznáte, či sa vám vlhkosť v izbe významne zvýšila či klesla. Preto, ak chcete sledovať úroveň vlhkosti v salóne, odporúčame vám si zaobstarať na pomoc vlhkomer.
Paradoxne je to boj s teplom v miestnosti, ktorý môže pekne zatočiť s vlhkosťou. Vetranie oknom zvyčajne nejakú tú vlhkosť interiéru pridá a použitie klimatizácie naopak zase vlhkosť pohlcuje.
Odporúčaná relatívna vlhkosť vzduchu pri práci s lepidlom Lashes PRO Fusion S je 45 % a prijateľný rozsah RH je od 40 % do 60 %.
Čo s tým? Ak by ste sa dostali do situácie, kedy dlhodobo či opakovane bojujete s vysokou vlhkosťou vzduchu, môžete si skúsiť zaobstarať odvlhčovač vzduchu.
Ak to z akéhokoľvek dôvodu neprichádza do úvahy, východiskom z nešťastnej situácie sa vám môže stať „pomalé” lepidlo, ako je naše Lashes PRO Beginner. To v základe tvrdne pomalšie (1-5 sekúnd oproti štandardným 1-2 sekundám), takže aj keď polymerizáciu urýchli vysoká vlhkosť okolitého vzduchu, vy máte väčšiu šancu umelú mihalnicu aplikovať na svoje miesto a vytvoriť tam pevný spoj lepidla s mihalnicou skôr, ako kompletne stvrdne.
Pri nízkej vlhkosti vzduchu v miestnosti je najpohodlnejšie riešenie zaobstaranie si zvlhčovača vzduchu. Lacnejším a ekologickejším variantom je ale napríklad oživiť salón izbovými kvetinami, ktoré budete pravidelne kropiť vodou. Kvetiny budú spokojné, prostredie útulné a s nízkou vlhkosťou vzduchu už nebudete mať problém.
Pýtate sa: Prečo je vlastne vlhkosť vzduchu pri predlžovaní mihalníc tak dôležitá?
Odpoveď: Ak je relatívna vlhkosť vzduchu príliš vysoká alebo naopak príliš nízka, lepidlo nebude správne fungovať. V prvom prípade bude šokovo polymerizovať, a tým sa zníži priľnavosť k prírodnej mihalnici. Skrátka stvrdne skôr, ako stihnete umelú mihalnicu s lepidlom vôbec klientke aplikovať.
V druhom prípade sa predĺži doba vytvrdnutia lepidla. Budete musieť pri umelej mihalnici čakať na spojenie oveľa dlhšie a aj po aplikácii sa rovnako môže stať, že mihalnica skĺzne alebo sa vám nakloní. Klientka bude mať zlú retenciu a ešte nepekne rozhádzanú sadu mihalníc.
Bod číslo 3: Na vine sú aj okolité vplyvy!
V tomto teplom, bujarom období je potrebné počítať s tým, že mihalnice dostávajú zabrať viac ako zvyčajne. Všetci sa viac potíme, natierame sa opaľovacími krémami, častejšie sa sprchujeme a vôbec, trávime viac času vo vode, lenže to potom odnášajú predĺžené mihalnice.
Pripomeňte preto svojim klientkam 6 zásad, ako sa správne starať o predĺžené mihalnice a vy samy nezabudnite pri práci venovať trochu extra času správnej príprave prírodných mihalníc pred aplikáciou tých umelých. Pár minút na lehátku navyše môže klientke pridať aj pár dní s krásnymi mihalnicami.
Na záver ešte poradím, nech cez leto pri práci častejšie meníte kvapku lepidla a máte pevné nervy a chápavé klientky. Ak náhodou práca nepôjde od ruky presne tak, ako by ste si priali, nezabudnite, že leto bude preč skôr, ako sa nazdáte, takže ho pre ťažkosti v práci nezavrhnite a radšej sa snažte si vychutnať krásne dni, kým to je len možné!