V tomto článku sa dozviete:
- Kto môže za zlú retenciu a prečo umelé mihalnice predčasne padajú.
- Čo robiť, keď je chyba na vašej strane.
- Ako predchádzať predčasnému uvoľneniu mihalníc zo strany klientky.
- 3 hlavné body, na ktoré je potrebné myslieť, ak vám majú mihalnice držať, ako sa patrí!
Prečo umelé mihalnice predčasne padajú?
„Zakázané uvoľnenie” v tomto prípade neoznačuje názov filmu s Ondrom Sokolom, ani nedovolený spôsob hry v ľadovom hokeji.
Pre nás lash artistky je to tá chvíľa, kedy umelá mihalnica opustí svoje miesto v inak perfektnej súprave už po pár dňoch, aj keď má ešte pekne držať na svojom mieste.
Lenže čo teraz, keď vám klientka príde po 14 dňoch na „rýchle doplnenie” a vy v deň D zistíte, že má v mihalniciach také medzery, že môžete rovno urobiť celú sadu znova?
Čia je to vina?
„Môže za to klientka! Určite si hneď po aplikácii zašla do sauny, zaplávať, o mihalnice sa nestarala alebo používala kozmetiku na olejovej báze.”
ALE NIE! Teda áno, samozrejme, že klientka mohla, či už vedome alebo nie, zapríčiniť skoré vypadávanie mihalníc. Lenže smutná pravda je, že oveľa častejšie viazne chyba niekde v pracovnom postupe lash artistky.
V ideálnom prípade majú umelé mihalnice vypadnúť až s prírodnou mihalnicou. S prírodnými mihalnicami je to totižto ako s vlasmi. Každá klientka ich bude mať inak dlhé, husté, kvalitné a budú jej aj rýchlejšie či pomalšie rásť a inak často vypadávať. Priemerne sa ale životnosť prírodných mihalníc pohybuje okolo jedného mesiaca. Tak ako to urobiť, aby naozaj umelé mihalnice vydržali bez problémov aj štyri týždne?
Odporúčam: Zverila sa vám klientka, že jej vypadávajú prírodné mihalnice a s nimi aj tie umelé oveľa viac ako zvyčajne a ona nevie prečo? Prečítajte si môj článok Prečo mi vypadávajú mihalnice a čo s tým robiť. Môže vám pomôcť!
Čo keď je chyba na strane lash artistky?
Kde hľadať hlavné príčiny zlej retencie, ktoré vznikajú už v salóne? Na tieto tri veci si musíte dať pozor. Čítajte ďalej.
- Je to najmä o príprave prírodných mihalníc.
- Ale je to tiež o lepidle a práci s ním.
- A môže sa to týkať aj samotnej aplikácie umelých mihalníc.
Chyby v príprave prírodných mihalníc
Príprava mihalníc na predlžovanie nie je niečo, čo môžete vynechať skrátka len preto, že mihalnice klientky vyzerajú čisto. Všetky máme radosť, keď klientka príde na svoj termín odlíčená. Lenže aj keď nemá žiadny make-up, na prírodných mihalniciach aj v okolí očí je mikroskopická vrstva starej kože, prachu, mastnoty a iných nečistôt. A na takomto „základe“ vám ani sebelepšie lepidlo proste nebude držať. Nie nadarmo sa hovorí, že skúsená lash artistka venuje príprave mihalníc 10-15 minút a neskúsená má do 5 minút hotovo.
Takže si to poďme zopakovať:
- Ak k vám príde klientka nalíčená, nebojte sa jej podať vatové tampóny a odličovač či micelárnu vodu (ktoré nie sú na olejovej báze) a požiadať ju, aby si oči odlíčila. Bude to pohodlnejšie pre vás obidve a výrazne vám to ušetrí čas.
- Mihalnice, oči aj očné okolie klientky poriadne očistíme pomocou čistiacej peny Lashes PRO. Ak to situácia vyžaduje, neváhajte aplikáciu peny zopakovať aj dvakrát alebo trikrát, kým si nebudete isté, že sú mihalnice a okolie dokonale odmastené a čisté. Penu nezabudnite po každej aplikácii umyť a mihalnice na záver dôkladne vysušte.
Tip: Na druhý krok je skvelý drevený štetec, ktorý v ponuke Lashes PRO dostanete zdarma k čistiacej pene. Je hebký, pena sa ním veľmi dobre nanáša a dostane sa všade, kde je potrebné.
-
Čisté a vysušené mihalnice sú pripravené na aplikáciu primeru. Ten mihalnice dehydruje (zbavuje možných zbytkov mastnoty) a vyrovnáva ich pH, čím vytvára dokonalé podmienky na priľnutie umelej mihalnice pomocou lepidla. Buďte kľudné, primer Lashes PRO mihalnice zbytočne nevysuší, pretože vďaka svojmu zloženiu mihalnice zároveň vyživuje. Hodí sa teda aj pre klientky, ktoré majú suchšiu pleť.
Tip: Na nanášanie primeru odporúčam použiť mikrokefky, obzvlášť tie s ohýbacou špičkou, ktoré mihalnice krásne objímu zo všetkých strán a pokryjú tekutinou celú dĺžkou mihalnice od korienkov ku končekom. Mikrokefky sa hodia aj pri aplikácii čistiacej peny. Nájdete ich vo vybraných výhodných balíčkoch Lashes PRO - tak ich majte vždy dostatok.
Ak zanedbáte tieto tri kroky alebo aj jeden z nich, zarobíte si, teda svojej klientke, na zlú retenciu. A potom nie je divu, že mihalnice padajú ako jesenné lístie…
Chyby týkajúce sa lepidla na mihalnice a práce s ním
Prezradím vám tajomstvo. Sú rôzne lepidlá – rýchle či pomalšie, dobré a kvalitné, aj kvalitatívne horšie. Na konci dňa to ale nie je o tom, aké lepidlo máte, ale najmä o tom, či viete, ako s ním pracovať.
Každé lepidlo má totižto svoje špecifiká a každé sa „správa“ trochu inak. Problém nastáva vo chvíli, keď vám predajca neporadí, čo presne vlastne dané lepidlo „potrebuje”. A vy tak môžete, aj inak dobré lepidlo za veľa peňazí, hodiť do koša, pretože mihalnice vám s ním nie a nie držať.
Ja vám našťastie poviem, ako s lepidlom Lashes PRO pracovať, aby všetko vždy držalo. Stačí jeden článok a už nikdy nebudete mať problém s retenciou. Prečítajte si mojich 5 zásad pre prácu s lepidlom.
Chyby pri aplikácii umelých mihalníc
Máte skvelé lepidlo a pracuje sa vám s ním ako v rozprávke. Doba schnutia je ideálna a po všetkých stránkach vám vyhovuje, lenže mihalnice aj tak padajú?
Možno, že lepidlu iba nedávate dostatok priestoru – doslova. Vytvorený spoj medzi umelou a prírodnou mihalnicou by mal mať odhadom totižto aspoň okolo 2 mm.
Pravítko ale zahoďte do kúta, pretože tie, ktoré pracujú s našimi vejárikmi, nemusia nič odmeriavať alebo odhadovať. Napoviem vám, môže za to nožička na vejárikoch Lashes PRO, ktorá je akurát dlhá.
Meria totižto práve približne 2 mm a tak je s vejárikmi práca ešte o to jednoduchšia. Plocha úzkej nožičky vejáriku vám poskytne dostatok priestoru pre pekný a pevný spoj. Samozrejme, aj keby dĺžka nožičky bola o chlp menšia alebo väčšia, nevadí.
Plocha spoju umelej a prírodnej mihalnice by totižto nikdy nemala byť menšia ako 1 mm. V takomto prípade umelá mihalnica zvyčajne nevydrží na svojom mieste dlhšie ako pár dní.
Rada na záver: Myslite aj na správne posadenie mihalnice, tak, ako je vyznačené na obrázku. Umelá mihalnica sa nesmie dotýkať viečka a na prírodnú mihalnicu by mala vždy krásne dosadať.
Čo keď je chyba na strane klientky?
Ak ste presvedčené, že si klientka sama hádže polená pod nohy a za predčasné uvoľňovanie umelých mihalníc môže svojou nedostatočnou starostlivosťou, asi je na čase pripomenúť jej základy.
Prejdite si s ňou do detailov 6 zásad, ako sa správne starať o predĺžené mihalnice a nezabudnite jej pred odchodom zo salónu ponúknuť našu šetrnú čistiacu penu na mihalnice so štetcom (ktoré nájdete aj vo výhodnej sade) a kefku na prečesávanie mihalníc v ochrannom obale.
A samozrejme aj dochádzkovú kartičku, kde si nielen poznačí svoj termín doplnenia, ale nájde na nej vypísané aj všetky tieto zásady starostlivosti. Potom už je to len a len na nej. :)
Máte záujem o ďalšie tipy, ako môžete zlepšiť výdrž umelých mihalníc? Pozrite si tento článok, v ktorom sa zameriavam priamo na 10 tipov na skvelou retenciu.
Prajem vám všetkým pevné spoje a ak si chcete o téme pohovoriť viac, nájdete ma na Facebooku a Instagrame Lashes PRO.
Môžete si tiež prečítať: