Chcete mať na svojom Instagrame pôsobivé portfólio zložené z ukážok krásnych predĺžených mihalníc, ale nedarí sa vám zachytiť tie správne fotky v tom správnom uhle? Tak to ste tu správne! Mám pre vás celý zástup rád a tipov, ako sa dopracovať k dokonalým snímkam, ktoré vám prinesú obdiv ostatných lash artistiek aj nové zákazníčky.
1. Kvalitu uhol nenahradí
Zdá sa to úplne logické, ale aj keď dobrá fotka dokáže skryť drobné nedostatky, nepekné predĺženie magicky nevylepší. Vždy sa pri predlžovaní mihalníc teda snažte svoju prácu urobiť čo najkvalitnejšie a najlepšie. Nielen, že si to platiaca klientka zaslúži, ale pomôže to aj vašej prestíži a dobrej povesti.
Takto nevyzerá kvalitná práca. ->
Nezabudnite, že: Výsledný efekt a vzhľad umelých mihalníc sa vždy do istej miery bude odvíjať od materiálu, času aj osoby, ktorej mihalnice robíte. „Obyčajné” predĺženie mihalníc – teda to, kedy k vám do salónu príde obyčajná platiaca klientka a vy viete, že po nej budú ešte ďalšie tri – sa vždy bude líšiť od fotiek s krásnou modelkou, ktorú si sama vyberiete, na ktorú si urobíte dostatok času a vytiahnete ten najlepší materiál. Z oboch prípadov sa ale vždy snažte dostať maximum.
2. Kým vezmete foťák do ruky…
Je jedno, či ste si zaobstarali drahý foťák alebo ste spokojné s fotoaparátom na svojom mobile. Vždy sa na začiatku fotenia uistite, že máte dokonale čistý objektív. Zahmlené, znečistené či mastné šošovky fotoaparátu si nemusíte počas fotenia všimnúť. Až pri kontrole výsledných fotografií zistíte, že ste investovali svoj čas aj sily do niečoho, čo je nepoužiteľné. A to je kvôli takej drobnosti veľká škoda! Jediné prijateľné fotky sú dokonale ostré fotky.
<- Znečistená šošovka fotoaparátu vám môže pokaziť celú prácu.
3. Konzistentné KZS
Úspech vašich fotiek bude stáť na troch základných pilieroch – kvalite, zaostrení a štýle. To všetko zároveň musíte na sieťach podávať svojich sledujúcim konzistentne a pravidelne. Nebojte sa inšpirovať účtami špičiek v odbore, ktoré obdivujete, a ktoré majú podľa vás fotky aj prácu na tej najvyššej úrovni.
4. Dobré osvetlenie za vás urobí polovicu práce
Vždy foťte mihalnice v čo najlepšom svetle. Nepreháňam, keď poviem, že bez vhodného svetla nemôžete nikdy očakávať kvalitnú a peknú fotografiu. Ak nemáte vhodnú lampu na fotenie v interiéri, napr. typu Glamcore alebo LED kruhové svetlo, neváhajte sa spoľahnúť na dobré prirodzené svetlo!
Kruhové LED svetlo, čiže „ring light", je v kozmetických odboroch veľmi obľúbené. ->
5. Veľa svetla nerobí dobrotu
Čím viac svetla, tým lepšie? To tu neplatí! Smer, z ktorého ide váš svetelný zdroj, je skoro rovnako dôležitý ako samotné osvetlenie. Nechcete ani ožiariť modelku do polo slepoty, ani si urobiť nechcené tiene (celé oko by nemalo byť v tme, nesmie ho, a to ani z časti, zakrývať tieň nosu atď.).
6. Uhol fotenia
Pozor na uhol, z ktorého mihalnice fotíte. Najvďačnejší je pohľad na mihalnice zhora. Vynikne na ňom plnosť sady aj dokonalá línia mihalníc. Ak fotíte mihalnice zospodu, vyniknú na nich aj tie najmenšie nedostatky, takže si na tento uhol trúfnu najčastejšie iba špičky v odbore. Neznamená to, že by ste sa mu mali vyhnúť, ale myslite na pravidlo číslo jedna - kvalita vašej práce tu určí aj kvalitu fotografie. Fotky mihalníc spriama sú pomyselným zlatým stredom, kde môžu všetci oceniť vydarené predĺženie aj správne zvolený mihalnicový styling.
Rada z praxe: Svojej modelke povedzte, nech sa vždy pozerá priamo pred seba, nie do kamery, bez ohľadu na to, z ktorého uhlu fotíte. Toto je veľmi dôležité pri fotkách celej tváre, pretože inak sa môže na fotkách zdať, že modelka mierne škúli, aj keď to nemusí byť pravda.
7. Krásna modelka, ešte krajšia fotka
Ukážky krásnej práce vždy viac vyniknú na pôvabných modelkách (zdravá pleť, pekné oči…).
Aj keď sa pri fotení sústredíte na dokonalé zachytenie predĺžených mihalníc, nezabudnite, že fotka by mala byť lichotivá aj pre modelku. Zabudnite na uhol, kde dominuje pohľad do nosnej diery alebo sú slečne vidieť jemné chĺpky nad hornou perou. Ona vám za to bude vďačná a výsledná fotka bude o to atraktívnejšia!
Dôležité: Nezabudnite vždy chcieť od modelky súhlas s fotením a použitím fotografie, kľudne aj písomne. Chráňte svoj čas a investíciu, ktorú ste do toho dali, aby ste získali krásne fotky.
-> Nezabudnite, že fotka by mala byť lichotivá aj pre modelku.
Myslite na: Na fotke má v prvom rade vyniknúť vaša práca, takže sa nemusíte zaťažovať s premýšľaným make-upom a líčením očí modelky. Pri close-upoch (snímkach mihalníc zblízka) je dôležité, aby boli mihalnice krásne prečesané a čisté. Ak chcete nejaké líčenie za každú cenu, potom zvoľte prirodzený make-up. Jemne doplňte obočie, pleť zjednoťte krémom, kontúrovanie majte jedine minimalistické. Čím prirodzenejšie, tým lepšie.
8. Nikto nechce vidieť červeno
Pozor na podráždené a červené oči. Pri aplikácii umelých mihalníc sa môže stať, že klientka má po predĺžení červené bielko. Na fotke to ale nespôsobí vôbec pekne. Ponúknite modelke očné kvapky na upokojenie a zvlhčenie očí. Dajte jej chvíľu pokoj na ležadle, kedy nechá viečka zavreté a uvidíte, že jej oči budú na fotkách len žiariť.
9. Čím viac fotiek, tým väčšia šanca na perfektnosť
Robte veľa fotiek! Pred, v priebehu aj po predĺžení. Neváhajte poprosiť modelku, nech mení výraz v tvári. Uvoľnená tvár, úsmev a zmena uhlu vám zaistí, že budete mať z čoho vyberať a navyše môžete urobiť aj pred-po koláž, zvoliť si, či chcete prezentovať detail mihalníc alebo celú tvár. Je v poriadku, keď z jednej práce máte aj niekoľko desiatok fotiek. Aspoň máte istotu, že z nich môžete vybrať naozaj tie najlepšie.
10. Čo je vzadu, je rovnako dôležité ako to, čo je vpredu
Zamerajte sa na detaily, ale tiež na pozadie a okolie fotky. Neučesané mihalnice sú začiatočnícka chyba (vždy ich pomocou kefky dôkladne prečešte, aby boli nadýchané, vyrovnané a bohaté). Stratená mihalnice na tvári, neupravené obočie, rozmazané zbytky make-upu pod očami alebo neporiadok v pozadí fotografie (aj keby bol rozostrený) je proste zbytočná hanba, ktorá dokáže pokaziť celú fotku.
Takto vypadá fotografie, kde lash artistka myslí na všechny detaily. ->
11. Dajte svojim fotkám hĺbku
Snáď už všetky moderné inteligentné telefóny vám dovolia dotykom displeju zaostriť konkrétny bod v snímke a rozostriť najvzdialenejší bod. Takže môžete mať perfektné zaostrené mihalnice a pritom sexy rozostrené pozadie. Nebojte sa toho využiť a s nastavením sa vyhrajte. Môžete tak napríklad úmyselne vyzdvihnúť dĺžku či detail zatočenia mihalníc.
Ako na to: Pri fotení sa pýtajte samé seba „Čo chcem, aby bolo na tejto snímke vidieť? Perfektné osadenie, línie, styling, zatočenie…?” A potom podľa toho meňte a upravujte svoj uhol a vzdialenosť fotenia, nastavenie foťáku aj zaostrenie.
12. Editácia fotiek
Snažte sa o minimálny zásah do fotky a oblúkom sa vyhnite akýmkoľvek filtrom. Pred publikáciou môžete na fotke jemne vyladiť kontrast, svetlá a tiene, ale nerobte žiadne veľké a drastické zásahy. Ak má klientka nepeknú pleť, veľmi začervenanú alebo vyrážkovú, radšej vyfoťte iba detail oka – lepšie, ako keby ste sa snažili o retuš kože.
Držte sa ďalej od nezmyselných koláži, kedy sa na päťkrát zrkadlí jedna fotka oka. Neviem, kto s tým prišiel, ale je to neprofesionálne a ničomu to nepomáha. ->
Môže sa hodiť: Po každom fotení si pri výbere najvydarenejších fotiek robte poznámky, aké dĺžky aj aký styling/lash mapu ste zvolili a aký ste použili materiál. Ako sa budú fotky hromadiť, budete za tieto poznámky vďačná.
13. Dajte vedieť, kto ste aj s kým pracujete
Na fotku svojej práce si nezabudnite pred publikáciou dať „podpis” (názov svojho profilu, napríklad @lashespro_shop) a logo Lashes PRO, ak pracujete s naším materiálom. Nepoužívajte veľké a výrazné vodoznaky, je pravdepodobnejšie, že viac ľudí sklame pokazený detail fotky vodoznakom, ako že by niekto vydával vašu prácu za svoju.
Rada na začiatok: Ak budete fotku využívať pre svoj Instagram, navoľte si na svojom foťáku rovno štvorcový (1:1) formát, pomôže vám najmä v začiatkoch s vychytaním kompozície.
14. Bonus pre perfekcionistky: Pravidlo tretín a špeciálne šošovky
Keď chcete dobrú kompozíciu, môžete sa oprieť o takzvané pravidlo tretín. Vo chvíli, kedy zameriavate na displeji snímku, si predstavte, že je obraz rozdelený na deväť rovnakých štvorcov (táto mriežka sa vám automaticky ukazuje, aj keď chcete publikovať fotku na svoj Instagram a máte možnosť si ju priblížiť/oddialiť alebo si ju tiež môžete nastaviť u väčšiny smartphone foťákov). To dôležité, čomu chcete dodať pozornosť (línia mihalníc, oko), by potom malo byť na križovatke týchto štvorcov.
Použitie špeciálnych šošoviek sa môže páčiť najmä tým extra hravým a kreatívnym z vás. Na trhu existujú šošovky v súpravách, kedy každá má trochu inú vlastnosť (dodajú fotkám špecifické efekty). Na inteligentný telefón sa ukotvujú špeciálnym držiakom a pri svojej práci ich najčastejšie využijete na zaobstaranie makro fotiek.
Teraz už viete, ako na to, a ja sa nemôžem dočkať, keď ukážky svojej práce nazdieľate na svojich sieťach. Nezabudnite nás označiť @lashespro_shop, nech vidím, ako vám to s naším materiálom ide!